Ile waży metr kwadratowy koszulki?

Niektórzy z nas wybierając koszulkę dokładnie sprawdzają z jakiego jest materiału, jakim rodzajem szwów została uszyta a inni patrzą też na gramaturę materiału. Gramaturę? A co to takiego? Czy jest naprawdę istotna przy wyborze koszulki?

Co to w ogóle jest ta gramatura?

Gramatura materiału to nic innego jak ciężar metra kwadratowego materiału wyrażony w gramach. A trochę prościej… gramaturę uzyskujemy po zważeniu tkaniny o wymiarach metr na metr w gramach. Definicja jest prosta i nie wymaga głębszego jej analizowania i interpretowania. Jednak niektórzy mogą pomyśleć, że w takim razie im większa gramatura tym lepiej.

Czy gramatura naprawdę jest wyznacznikiem jakości koszulek?

Nie! Gramatura wbrew pozorom wcale nie jest wyznacznikiem jakości produktu, ponieważ koszulka, której gramatura wynosi np. 190 g. może się szybciej zniszczyć niż koszulka o gramaturze 160 g. Co ciekawe ci, którzy są bardziej dociekliwi mogą sami zmierzyć gramaturę materiału i porównać z danymi producenta. Przy czym trzeba pamiętać, że prawo pozwala na tolerancję do 5 %, co oznacza, że jeśli dane producenta wskazują np. 190 g, to jeśli po naszych obliczeniach koszulka będzie miała 180 g., to wszystko jest w normie.

Czasami też gramatura jest podawana na metr bieżący, więc te wartości są wyższe o około 50%. Z gramaturą jest jak z winem, trzeba ją dopasować do sposobu użycia, przeznaczenia tak jak wino dopasowujemy do konkretnego posiłku czy okazji. Czyli idąc dalej tym tropem, każdy ma inne upodobania, nie każdy lubi każdy rodzaj wina, więc jedni wolą T-shirty z lżejszego materiału a drudzy wolą te z grubszego materiału.

To jeśli już wiemy jak to jest z tą gramaturą, to jak wybrać idealny T-shirt? Największy wpływ na jakość koszulki mają: rodzaj bawełny, rodzaj przędzy, krój, konstrukcja ściągacza, rodzaj przeszycia, sposób barwienia, indywidualny gust, aktualna moda. Dużo o koszulce powie nam również jej zachowanie po pierwszym praniu, czyli czy nie będzie farbować, czy się skurczy, czy nie zacznie się mechacić.

Musimy też pamiętać, że marzenia o najlepszej jakości w niskiej cenie są niemożliwe do realizacji. Za jakość (nie)stety trzeba zapłacić, ale konkurencja na rynku jest ogromna, więc spokojnie możemy dostać koszulkę bardzo dobrej jakości w dobrej cenie. Trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać.

Oznaczone , , , , ,

2 thoughts on “Ile waży metr kwadratowy koszulki?

  1. Substance Abuse Alcohol http://aaa-rehab.com Drug Rehab Centers http://aaa-rehab.com Free Rehab
    http://aaa-rehab.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *